Žabiny ovládly ženský dorostenecký basketbal, získaly double!

03.05.2012 18:50

Je neděle, 29.4. 2012, chvíli před 17:00 hodinou, místo Praha, hala BA Sparty. Probíhá dramatické finálové utkání MČR extraligy kadetek U17 mezi Friscem Brno a Basketem Slovanka. Přichází závěrečný hvizd rozhodčích, ve stejném okamžiku exploduje gejzír radosti brněnských basketbalistek, jejich trenérů, rodičů a fanoušků. Žabiny vítězí 63:60, získávají zlaté medaile a titul Mistryň České republiky. Završila se tak neskutečně zdařilá a veřme, že ne ojedinělá sezóna, kdy náš klub získal prvenství v obou ženských dorosteneckých kategoriích. Naposled takovou slávu zažily Žabiny v sezóně 2004/2005 a u obou úspěchů byli i současný trenér Richard Fousek a vedoucí týmu ing. Jiří Spilka. V týmu hrály např. Hejdová, Benešová, Zrůstová, Hummlová....). Kadetky získaly titul naprosto zaslouženě, pro šestici hráček (Kamča, Sára, Kačka, Aneta, Klára a Katka), to byl dokonce nádherný double titul, před týdnem v juniorkách, teď s kadetkama. Přes obrovskou únavu z náročné sezóny, šly děvčata tvrdě za svým snem. Během pražského Final Four nepoznaly hořkost porážky. Již v první den, kdy změřily síly s Hradcem Králové, dokázaly zvládnout úvodní zápas, který mnohdy rozhoduje o celkovém úspěchu. Udržely nebezpečné Andělovou a Kaňukovou a zvítězily 69:61. Tím položily základní kámen na cestě za titulem! V sobotu jasně přejely 14 bodovým rozdílem pražské USK, 69:55. Před nedělí již byly karty jasně rozdány. Slovanka také dvakrát zvítězila, a tak se USK s Hradcem Králové utkaly v přímém souboji o 3.místo. Vyvrcholením celého mistrovství byl závěrečný duel o titul, stejně jako v juniorkách, Slovanka proti Friscu. V dramatickém utkání Žabiny po většinu utkání vedly a přes velkou snahu domácích si už vítezství nenechaly vzít. Frisco vyhrálo 63:60 a získalo mistrovský titul. Žabiny dominovaly i v individuálních oceněních FF. Do All Stars byly vybrány Kamča Hošková s Klárkou Křivánkovou. MVP finálového turnaje se naprosto zaslouženě stala Kamča Hošková. A pak už kapitánka Frisca Brno, Kamča Hošková zvedla nad hlavu krásný pohár pro vítězný tým!!!

Pátek 27.dubna 2012

V pátek 27.dubna 2012 začalo v Praze – Stodůlkách Final Four kadetek U17. V hale BA Sparty zahájily MČR kadetky pražských klubů. Basket Slovanka proti USK Praha. 1 poločas vyšel lépe USK, která získala až 10 bodový náskok (35:25). Dařilo se hlavně Reisingerové. Navíc opora Slovanky, Mariana Opočenská nasbírala rychle 4 osobní chyby. To přinutilo trenéra Touška ke změně herního systému. Celoplošná obrana začínala již od základní čáry! USK to viditelně zaskočilo, přišlo hodně zbytečných ztrát, Slovanka do poločasu snížila na 35:40. Po přestávce větší rotace Slovanky vytvořila silný tlak na USK. Těm se s úbytkem sil, přestalo střelecky dařit, jejich klíčová pivotka Reisingerová již neměla tolik prostoru pod košem. Přesto dala 23 bodů. Ještě o bod víc nastřílela její soupeřka Elis Mircová. Hlavně její zásluhou Slovanka nakonec porazila USK 73:69.

Pak už na palubovku nastoupily basketbalistky Frisca vedeni jako domácí a hosté ze Sokola H. Králové. Bohužel přenos od TVcomu měl obrovské problémy, odvysíláno bylo jen asi 10 minut ze 3.čtvrtiny. Nejdůležitější však víme, a to, že Frisco porazilo HK 69:61 a připsalo si důležitou  první výhru na finálovém turnaji. Gratulace!!!

17:45 hod, hala BA Sparta, Praha

Frisco Brno - Sokol Hradec Králové 69:61 (19:15, 33:28, 54:47)

kadetky U17, extraliga, ročník 2011/12, MČR - 1.kolo

body Frisca: Hošková Kamila 13, Křivánková Klára 13, Mainclová Aneta 12, Lančová Tereza 11(1 trojka), Beránková Sarah 10(1 trojka), Šoukalová Lenka 10

body HK: Andělová Gabriela 18, Hlaváčová Daniela 13, Kaňuková Michaela 10, Hrušková Anna 9, Prachařová Kateřina 7, Kosová Marcela 4, Dvořáková Markéta 0, Chalupová Nikola 0, Němečková Tereza 0, Paclíková Dominika 0, Rokošová Kristýna 0

střelba 3b.: 2/2 - 5/5

střelba 2b.: 22/22 - 20/20

TH: 28/19 - 9/6

fauly: 8 - 22

rozhodčí: Kučera Stanislav(2/---), Heinrich David(2/---)

ohlasy k zápasu:

Tereza Lančová, rozehrávačka Frisca Brno: "Naše úvodní utkání jsme hrály s Hradcem Králové a velice záleželo, jak se k tomu postavíme a jak úspěšně vstoupíme do Final Four U17. Hradec jsme v sezóně dvakrát porazily a proto jsme neměly zas takové "nervy", ale nic jsme nepodcenily a utkání dovedly do vítězného konce. Z Hradce nám největší potíže dělala Gabriela Andělová a její nebezpečná střelba za tři body. Naše hra byla kolektivní a rychlá, i když sem tam jsme nějakou tu chybu udělaly."

Basket Slovanka - USK Praha 73:69 (21:23, 35:40, 56:53)

Sobota 28.dubna 2012

USK Praha - Frisco Brno 55:69 (26:18, 36:38, 50:57)

kadetky U17, extraliga, ročník 2011/12, MČR - 2.kolo

body USK: Reisingerová Julia 12, Čechurová Helena 11, Brányiková Katarína 5, Kubíčková Karolina 3, Trojanová Alena 3, Urbancová Markéta 2, Drahokoupilová Adéla 1, Kopecká Tereza 0, Korychová Nikola 0, Pfafová Kateřina 0, Žitníková Lucie 0

body Frisco: Křivánková Klára 19(1 trojka), Hošková Kamila 18/1 trojka), Mainclová Aneta 12, Lančová Tereza 8, Beránková Sarah 7(1 trojka), Šimková Kateřina 4, Šoukalová Lenka 1

střelba 3b.: 4/4 - 3/3

střelba 2b.: 9/9 - 25/25

TH: 12/7 - 19/10

chyby: 15 - 20

rozhodčí: Heinrich David(---/2), Záruba Matěj(---/2)

ohlasy k utkání:

Aneta Mainclová, pivotka Frisco Brno: "V sobotu nás čekal velmi těžký zápas s USK a věděly jsme, že do tohoto zápasu musíme dát vše. Celé tři čtvrtiny bylo utkání velice vyrovnané. Soupeř proti nám postavil také zonovou obranu, která nám moc nevyhovovala. V poslední čtvrtině jsme si ale vytvořliy dostatečný bodový náskok a zápas jsme dovedly do vítězného konce!"

Sokol Hradec Králové - Basket Slovanka 65:72 (26:18, 36:38, 50:57)

Neděle 29.dubna 2012

Sokol Hradec Králové - USK Praha 69:53 (17:15, 35:34, 53:43)

kadetky U17, extraliga, ročník 2011/12, MČR - o 3místo

body HK: Andělová Gabriela 18, Kaňuková Michaela 14, Hrušková Anna 8, Kosová Marcela 8, Hlaváčová Daniela 7, Chalupová Nikola 7, Prachařová Kateřina 7, Dvořáková Markéta 0, Němečková Tereza 0, Paclíková Dominika 0, Rokošová Kristýna 0 -

body USK: Čechurová Helena 25, Kuthanová Karolína 10, Trojanová Alena 7, Brányiková Katarína 5, Drahokoupilová Adéla 3, Korychová Nikola 2, Urbancová Markéta 2, Kopecká Tereza 0, Kubíčková Karolina 0, Pfafová Kateřina 0, Žitníková Lucie 0;

střelba 3b.: 3/3:2/2

střelba 2b.: 22/22:16/16

TH: 19/16:28/16

chyby: 15:21

Basket Slovanka - Frisco Brno 60:63 (19:18, 29:29, 51:42)

kadetky U17, extraliga, ročník 2011/12, MČR - finále

body Slovanky:

body Frisca: Hošková Kamila 22(2 trojky), Beránková Sarah 12(1 trojka), Lančová Tereza 12(2 trojky), Křivánková Klára 10, Šimková Kateřina 4, Šoukalová Lenka 2, Mainclová Aneta 1

střelba 3b.: 0/0 - 5/5

střelba 2b.: 0/0 - 15/15

TH: 0/0 - 26/18

chyby: 0 - 19

rozhodčí: Kec Jakub(2/2), Pospíchalová Lucie(4/2)

Sarah Beránková, rozehra Frisca Brno: "Do zápasu jsme vstoupily s jediným cilem a tím bylo vítězství. Celý zápas jsme byly v lehkém vedení, ale posledni 3 minuty byly velice dramatické. Vše nakonec vyšlo, my to dotáhly do vítězného konce a mohly jsme oslavovat titul Mistryň ČR! Nádhera, jsme moc šťastní!"

Kamila Hošková, kapitánka Frisca Brno: "Tuto sezónu se od nás očekávalo dobré umístění, protože před 2 lety jsme v podobném složení vyhrály mistrovství ČR starších žákyň. Do play-off jsme vstupovaly z druhého místa, což pro nás bylo menším zklamáním, které jsme si však ve finále MČR plně vynahradily. Do mistrovského turnaje jsme vstoupily zápasem proti Hradci Králové. Zápas jsme vyhrály a mohly jsme tak pokračovat za vytouženým vítězstvím. V sobotu jsme se utkaly s týmem USK Praha, který proti nám hrál po většinu zápasu zónovou obranu. Už od 1. čtvrtiny jsme získaly několikabodový náskok, který jsme si udržely až do konce zápasu a tím se přiblížily naší touze vyhrát mistrovstvký titul. V neděli nás čekalo finále se Slovankou. Tento zápas byl napínavý až do úplného závěru. Sice se nám několikrát podařilo vybudovat si více bodový náskok, pak ale přicházely zbytečné ztráty a chyby. Štěstí bylo při nás, zápas jsme dovedly do vítězného konce a staly se tak MISTRY ČR. Chtěla bych poděkovat holkám za nádhernou sezonu a také trenérům za to, že nás dovedli až k titulu! Velké díky patří také našim rodičům a fanouškům, kteří nás po celou sezónu velmi podporovali!"