MČR U19 - pá 19.4. 2013: Začalo Final Four, Žabiny na úvod podlehly USK a HK přehrál Slovanku.

20.04.2013 11:16

V pátek 19.dubna 2013 začalo v Brně na Rosničce dlouho očekávané Mistrovství České republiky juniorek U19. Stejně jako loni se na úvod mistrovství utkaly týmy Žabin a USK Praha. Loni zvítězily Žabiny 60:53 a vykročily za titulem. Bohužel letos náš tým těsně před Final Four postihla série vážných zranění. Na turnaji reprezentace ve Francii se zranila bojovnice Lenka Šoukalová, o několik dní později zastavilo v Pardubicích ve čtvrtfinále play-off stejné zranění Alžbětu Pánkovou. A zranění si vybralo svou daň do třetice, když vystavilo stopku ve skvělé formě hrající Gábině Adamové. To byla pro trenéry veliká nepříjemnost. Ti se přesto snažili připravit tým pro finálový turnaj co nejlépe. Skvěle zaplněná Rosnička byla připravena pomoci svým děvčatům v těžkém úkolu. Tým USK Praha přijel do Brna bez své nejlepší pivotky Julie Reisingerové, za to trenérce Klečkové nechyběla trojka Vyoralová, Pohunková a Matulková, kterou v základu doplnily pivotky Vondráčková se Šípovou. Žabiny jako domácí tým nastoupili stejně jako domácí fans v bílém. Základní sestavu tvořila osvědčená pětice Beránková, Křivánková, Mainclová, Hošková a kapitánka Havlíková. Soupeř díky Vondráčkové získal úvodní rozkok a zásluhou Vyoralové i vedení 2:0. Hosté se v 1.čtvrtině vcelku lehce dostávali pod náš koš a úspěšně zakončovali. Žabiny se v úvodu utkání spíše praly s nervozitou a nemohly se dostat do svého tempa. Potíže jim dělala  i zónová obrana USK. Po time-outu trenéra Fouska přišlo zlepšení, 1.čtvrtinu přesto získalo USK 21:19. Úvod 2.čtvrtiny byl o poznání lepší z naší strany, juniorky rychle smazaly vedení USK a díky košům Sáry, trojce Verči a dvojce Mlči (košem z jedné nohy alias Juan Carlos Navarro!), se dostaly do 5 bodového vedení. A to se Rosničce hodně líbilo. Soupeř ukázal svoji sílu, nepanikařil, dál hrál svoji hru, skóre se pak několikrát otočilo na obě strany. Bohužel Žabinám komplikovaly situaci více než skóre přibývající osobní chyby jediné klasické pivotky Anety Mainclové. A fauly ničily i Terku Lančovou. Přesto sedmička statečných bojovala o každý koš, Rosnička viděla velikou bitvu. V poslední minutě 2.čtvrtiny zlikvidovali domácí basketbalistky 3 bodové manko a díky Kamči a Mlči vyhrály Žabiny poločas 41:38. Přesto, že trenér Fousek zdůraznil v pauze cestu, která mohla vést k úspěchu, 3.čtvrtina rozhodně naše nebyla. Přestala se dařit střelba, za 5 minut juniorky nedaly ani bod a soupeř nás potrestal ziskem rozhodujícího náskoku. Navíc Aneta „vyfasovala“ rychle 4 osobní chybu a musela na lavičku. Bez ní soupeř získal ještě větší kontrolu pod košem. USK vyhrálo 3.čtvrtinu 24:12 a po 30 odehraných minutách vedlo 62:53. Snahu Žabin o zvrat v poslední čtvrtině ničily vlastní technické nedostatky (v utkání celkem 24 ztrát) a přibývající únava, kdy hned kvarteto domácích odehrálo přes 36 minut. USK ovládlo i doskoky (35:25) a když k tomu přičteme pouze 2 trojky ze 12 pokusů nebylo čím utkání zvrátit. Žabiny tak podlehly v úvodním utkání mistrovství USK Praha 61:74.

Prohra je v každém ohledu nepříjemná, ale v žádném případě tým nesmí podlehnout myšlenkám, že je vše ztraceno! Mnohokrát v těchto turnajích se ukázalo, že i úvodní porážka může vést ke konečnému úspěchu! Holky musí vše hodit za hlavu, v sobotu je čeká HK, víra ve vlastní schopnosti je může vrátit na vítěznou vlnu, což jim všichni velmi přejeme! ŽABINY DO TOHO!!!

Pátek 19.dubna 2013, 16:00hod, Sportovní hala Rosnička, Brno

BK Brno  -  USK Praha  61:74 (19:21, 41:38, 53:62)

Extraliga juniorky U19, sezóna 2012/2013, MČR - 1.kolo

Body Žabin: Beránková Sarah 13, Mlčochová Petra 11, Hošková Kamila 10, Křivánková Klára 9, Havlíková Veronika 8, Mainclová Aneta 8, Lančová Tereza 2, Andresková Iva 0, Holomková Kateřina 0, Zbořilová Martina 0

Body USK: Vyoralová Tereza 18, Vondráčková Tereza 16, Šípová Tereza 15, Matulková Tereza 10, Pohunková Dominika 10, Brányiková Katarína 4, Kuthanová Karolína 1, Čechurová Helena 0, Černá Karolína 0, Feštrová Nikola 0, Hanzlíková Tereza 0, Korychová Nikola 0

Ohlasy k zápasu:

Richard Fousek, trenér BK Brno: „Zápas byl po tři čtvrtiny vyrovnaný. Rozhodla výborně zahraná zónová obrana soupeře po většinu druhého poločasu. Na níž jsme zahráli špatně, velmi naivně. V žádném případě neskládáme zbraně, při takovém herním systému turnaje se může stát cokoliv. Neházíme flintu do žita, protože ten turnaj stále začíná a věřím, že se o dobré umístění porveme.“

___________________________________________________________________

Pátek 19.dubna 2013, 18:30hod, Sportovní hala Rosnička, Brno

Basket Slovanka  -  Sokol Hradec Králové  42:63 (11:21, 18:35, 25:46)

Před začátkem druhé utkání úvodního dne oficiálně Mistrovství České republiky juniorek U19 zahájili prezident brněnského basketbalového klubu Michal Chládek, společně se starostou městské části Brno - Žabovřesky, Pavlem Tyralíkem. Pak se již mohla naplno rozběhnou příprava na další duel mistrovství. V něm se Slovance při rozcvičování zranila klíčová postava týmu, reprezentantka Mariana Opočenská a do utkání již nezasáhla. Ohroženo je i její další vystoupení na Final Four. Bez nejužitečnější hráčky loňského MČR působil výběr Jiřího Touška odevzdaně, a ani jednou se nedostal do vedení. Do poločasu hradecké lvice zaznamenaly 5 trojek, vypracovaly si sedmnáctibodový náskok a ve zbylém průběhu se jen dohrávalo. Východočeškám výborně putoval míč na perimetru, soupeřovu rozehrávku napadaly hluboko na jeho polovině a donutily jej k 22 ztrátám. Královéhradecké basketbalistky nakonec Slovance zasadily 8 zásahů z tříbodové linie. Třikrát se nemýlila Gabriela Burzová, s 15 body nejlepší střelkyně zápasu. V dvouciferných číslech také skončila Gabriela Andělová a Michaela Kaňuková. Hradec Králové potvrdil nálepku nejnebezpečnější týmu z dlouhé vzdálenosti. Proměnil 8 z 25 pokusů, zatímco Slovance se neujala žádná z 12 střel. Nejvíce bodů za poraženou stranu dala Tereza Kracíková s 9 body.

Body BS: Kracíková Tereza 9, Prachařová Kateřina 7, Mircová Eliška 6, Kučerová Zuzana 5, Červenková Lucie 4, Severová Karolína 4, Brejchová Kateřina 2, Flašíková Martina 2, Milaniaková Lucie 2, Prášková Michaela 1, Opočenská Mariana 0, Urbanová Michaela 0

Body SHK: Burzová Gabriela 15, Kaňuková Michaela 11, Andělová Gabriela 10, Matušková Michaela 8, Hrušková Anna 5, Nosková Tereza 4, Andělová Andrea 3, Chalupová Nikola 3, Samková Barbora 3, Hlaváčová Daniela 1, Kosová Marcela 0, Rokošová Kristýna 0

střelba 3b.: 12/0 - 25/8

střelba 2b.: 47/16 - 46/15

TH: 17/10 - 15/9

doskoky: 41 - 38

fauly: 15 - 18

rozhodčí: Vávrová, Kučírek

Romana Ptáčková, trenérka HK. „Rozhodl začátek zápasu, kdy jsme soupeře zaskočili celoplošnou obranou, nedávali jsme mu moc prostoru ke klidnější hře. Věděli jsme, že má soupeř výškovou převahu pod košem, a tak jsme se snažili tam pouštět co nejméně míčů.“

Jiří Toušek, trenér BS: „Pasivní výkon, bez aktivity jak v útoku, tak v obraně. Musíme se zlepšit v postupném protiútoku. Chybí nám týmová hra, spolupráce na útočné polovině.“