MČR U19 - ne 21.4. 2013: Titul získalo zaslouženě USK Praha, Žabiny bez výhry a bez medaile.

22.04.2013 10:32

Po sobotních utkáních se situace v tabulce MČR U19 značně zjednodušila. V prvním duelu nedělního programu se střetly neporažené týmy USK Praha a Sokola Hradce Králové v souboji o juniorský titul, v posledním utkání MČR se utkali dvakrát poražení Žabiny a Slovanka o bronz. Kalich hořkosti nakonec musely vypít do dna domácí basketbalistky, které přes velkou snahu nedokázaly zvítězit ani v posledním utkání, porážka se Slovankou tak znamená, že Žabiny zůstaly po třech letech v kategorii starších dorostenek bez medaile. V boji o titul USK prokázalo větší zkušenosti končících hráček, které dovedly svůj tým k zaslouženému zlatu! Ani HK nedokázal překonat zónovou obranu Pražanek a z Brna odjíždí se stříbrem. Bronz získaly basketbalistky Slovanky. Do All Stars turnaje byly vybrány basketbalistky Tereza Matulková (USK), Michaela Kaňuková, Barbora Samková (obě HK), Klára Křivánková (BK Brno), Eliška Mircová (BS). Nejlepší střelkyní turnaje se stala Kamila Hošková (BK Brno). MVP turnaje byla vyhlášena Tereza Vyoralová (USK Praha). Gratulace vítězům a oceněným, naše uznání zaslouží i poražení soupeři!

Neděle 21.dubna 2013, 11:15 hod, Sportovní hala Rosnička, Brno

Sokol Hradec Králové  -  USK Praha  48:66 (15:11, 25:27, 33:41)

Extraliga juniorky U19, sezóna 2012/2013, MČR - 3.kolo

Očekávaný obraz hry nabídl souboj o nejcennější kov. Hradecké dobyvání zónové obrany USK. Ani nejlepší útok soutěže nedokázal na taktiku výběru Jany Klečkové vyzrát. Dokud hrály Pražanky osobní obranu, zaostávaly za soupeřem a po 4 minutách prohrávaly 10:2. Univerzitní klub zareagoval oddechovým časem a od té doby převzal inicitiavu. “Od okamžiku, kdy přešel USK na zónu, jsme se začali trápit. Postrádala jsem odvahu u některých hráček, i když měly volnou pozici za tři body, radši to posouvaly dál. Nezvládly jsme to mentálně,” okomentovala královéhradecký boj s větrnými mlýny trenérka Romana Ptáčková, jejíž tým proměnil 5 z 29 tříbodových pokusů (17 %). V poločase zaostávaly Východočešky rozdílem jediného koše, a když ve třetím dějství zaznamenaly pouze 8 bodů, začal se jim zlatý sen rozplývat. USK vedl 33:41 a navíc měl oporu v Dominice Pohunkové. Ta vzala na svá bedra zodpovědnost a s 16 body nejlepší střelkyně zápasu nasměrovala pražský klub k prvenství. Kredit mládežnické reprezentantce dala po zápase pro Xbasket.net trenérka Ptáčková: Dominika se celé mistrovství trápila, ale výborně jí vyšel druhý poločas. Ona je skvělý střelec a je pravdou, že to na závěr v pravou chvíli pro USK rozhodla.”

K Pohunkové se připojila dalším doublem-doublem Tereza Vyoralová (15 bodů a 11 doskoků) a všestranným výkonem Tereza Matulková, autorka 11 bodů, 7 doskoků, 5 asistencí, 4 zisků a 2 ztrát – užitečnost 20. Závěrečná čtvrtina se již proměnila v jednostrannou záležitost, a tak je konečný výsledek 48:66 pro Hradec Králové až příliš krutý. Gabriela Burzová oproti výborným výkonům v předchozích dvou dnech vyšla bodově naprázdno a Gabriela Andělová proměnila 1 z 11 střel a zůstala na 2 bodech.

Body HK: Samková Barbora 15, Matušková Michaela 9, Hrušková Anna 8, Kaňuková Michaela 8, Hlaváčová Daniela 3, Nosková Tereza 3, Andělová Gabriela 2, Andělová Andrea 0, Burzová Gabriela 0, Chalupová Nikola 0, Kosová Marcela 0, Rokošová Kristýna 0

Body USK: Pohunková Dominika 16, Vyoralová Tereza 15, Šípová Tereza 14, Matulková Tereza 11, Vondráčková Tereza 10, Brányiková Katarína 0, Čechurová Helena 0, Černá Karolína 0, Feštrová Nikola 0, Hanzlíková Tereza 0, Korychová Nikola 0, Kuthanová Karolína 0

Ohlasy k zápasu:

Romana Ptáčková, trenérka HK: “Zápas jsme si nakonec prohráli sami, protože rozhodla zkušenost a osobnosti na straně USK. Kdežto z našich starších hráček zahrála pouze Samkovou. S druhým místem jsem určitě spokojená. Oba týmy samozřejmě po sobotě pomýšlely na prvenství. Po základní části jsme byli třetí, výsledně druzí, takže spokojenost je na místě. Navíc polovina tohoto týmu jsou mladší dorostenky a asi i díky tomu rozhodla větší zkušenost hráček USK na perimetru.“

___________________________________________________________________

BK Brno  -  Basket Slovanka  70:84 (19:27, 38:47, 50:66)

Hořkou pilulku musel spolknout vítěz základní části Brno. Žabiny na domácí palubovce nevyhrály ani jedno utkání a na Mistrovství České republiky zůstávají bez medaile.

„Od úvodních minut jsme byli lepší. Ať už se to týká hry v obraně, koncentrace na zápas. Asi jsme byli méně unavení než domácí po sobotním dvojím prodloužení. Ve třetí čtvrtině jsme dokázali odolat tlaku a vyhráli jsme,“ hodnotil s konečným třetím umístěním spokojený trenér Jiří Toušek.

Výběr hostujícího trenéra Touška vstoupil do utkání lépe, vcelku velmi lehce se prosazoval proti slabé obraně Žabin. Hostům se v neděli dařilo se i z perimetru, za první poločas trefili 7 trojek a dostali se v do vedení 38:47. Svěřenkyně Richarda Fouska se ve zbylém průběhu dokázaly přiblížit na osmibodový rozdíl, více již v jejich silách nebylo. Na domácích se podepsaly jak dvě porážky, tak velký úbytek sil z dvojího prodloužení s HK. To již zraněními oslabený kádr nedokázal ustát a po dvou titulech skončil v domácím prostředí bez medaile. Slovanka si k vítězství 84:70 dopomohla 42 trestnými hody, z nichž 30 proměnila. V obou týmech se třiadvacetibodovým výkonem blýskly Kamila Hošková a Eliška Mircová.

Body Žabin: Hošková Kamila 23, Beránková Sarah 14, Mainclová Aneta 11, Havlíková Veronika 10, Lančová Tereza 4, Adamová Gabriela 3, Křivánková Klára 3, Mlčochová Petra 2, Andresková Iva 0, Holomková Kateřina 0, Zbořilová Martina 0

Body BS: Mircová Eliška 23, Severová Karolína 14, Kracíková Tereza 12, Prachařová Kateřina 10, Prášková Michaela 8, Brejchová Kateřina 5, Červenková Lucie 5, Flašíková Martina 5, Urbanová Michaela 2, Chmelová Kristina 0, Kučerová Zuzana 0, Milaniaková Lucie 0

střelba 3b.: 17/3 - 18/8

střelba 2b.: 57/22 - 44/15

TH: 29/17 - 42/30

doskoky: 43 - 41

fauly: 28 - 29