Mladší dorostenky Frisca získaly bronzové medaile!

22.05.2011 08:09

Velice úspěšnou sezónu dorostenek Frisca potvrdil tým mladších ziskem 3.místa na Mistrovství České republiky, které se konalo od 6.5. - 8.5. 2011 v Hradci Králové. Tým vedený Richardem Fouskem a Tomášem Vencúrikem se v průběhu celé sezóny pohyboval na medailových příčkách. Po základní části skončil na 3.místě, 5 bodů za dominujícím HK. Se stejným bodovým ziskem jako Žabiny (39 bodů), zakončila základní část Slovanka, ale horší vzájemné zápasy (58:67 a 53:57) odsunuly naše děvčata na 3.příčku. V play-off mladší dorky vyřadily 3:0 na zápasy Baník Most a postoupily na Mistrovství ČR do Hradce. Tým s 5 hráčkami, které získaly mistrovský titul v kategorii starších, statečně bojoval o další úspěch pro zelenobílé barvy. Přesto to nakonec po dvou porážkách a jednom vítězství byla bronzová medaile za 3.místo. Kamila Hošková byla zvolena do All stars týmu. Letošní dorostenecká sezóna se tak zapíše do dějin klubu velkými písmeny hned za sezónu 2004/05, kdy mistrovské tituly získaly oba dorostenecké týmy vedené Richardem Fouskem, Jiřím Kovaříkem a ing. Jiřím Spilkou.

Veronika Havlíková, kapitánka Frisco Sika Brno: "Do sezóny jsme vstoupili s jasným cílem - dostat se do finálové čtyřky. To se nám povedlo, avšak nebylo to tak jednoduché. Naše výkony byly nevyrovnané, s těžkými soupeři jsme hráli slušně, zato s těmi slabšími jsme často předváděli něco, čemu se ani nedá říkat basketbal. Play-off jsme začali výborně, podle trenéra Fouska to byl náš nejlepší zápas. To nás uspokojilo a následující zápas jsme vyhráli jen tak, tak. Avšak v Mostě jsme nezklamali a potvrdili, že patříme do finálové čtveřice. MČR pro nás bylo odměnou za celoroční snahu. Řekli jsme si, že bez medaile neodjedeme a to jsme také splnili. První zápas proti Slovance byl tragický, neměli jsme útočný doskok, nedařila se nám střela ze střední ani dlouhé vzdálenosti a v útoku si Slovanka dělala, co chtěla.V sobotu jsme do utkání s Hradcem nastoupili s motivací, že pořád máme šanci na titul. V prvním poločase jsme byli lepší než domácí celek, avšak v tom druhém Hradec zlepšil obranu a my jsme si v útoku nevěděli rady. V neděli jsme se utkali s USK o třetí místo. Od začátku jsme soupeřky z Prahy přehrávali a do druhého poločasu jsme šli s dvouciferným náskokem. Avšak stejně, jako tomu bylo po celou sezonu, jsme se uspokojili s vedením a USK během chvilky stáhlo náš náskok. Ale nakonec jsme to byli my, kdo se mohl radovat z bronzové medaile.To bychom ovšem nedokázali, nebýt našich fanoušků, kteří svou hlasitou podporou hnali naše výkony kupředu a byli naším "šestým hráčem na hřišti", za to jim patří naše veliké díky. Mimo týmového ocenění byla udělena i individuální cena Kamči Hoškové, která byla zvolena do nejlepší pětice turnaje. Kamča byla po celou sezonu naší tahounkou a nezklamala ani na MČR. Chtěla bych poděkovat holkám za skvělou sezonu a hlavně trenérům Fouskovi, Vencúrikovi a Spilkovi za to, že to s námi celý rok vydrželi a že díky nim patříme mezi nejlepší týmy této soutěže. Letošní sezonu hodnotím jako úspěšnou a doufám, že ty následující budou jen a jen úspěšnější!"

Frisco Sika Brno po základní části

3.místo  Frisco Sika Brno   22 zápasů   17 výher    5 porážek    skóre 1550:1245    39 bodů.

Play-off

1. kolo   Frisco Sika Brno  - Baník Most   74:47 (26:13, 48:24, 60:34)  série  1:0

2. kolo   Frisco Sika Brno  - Baník Most   62:56 (13:19, 30:32, 49:48)  série  2:0

3. kolo   Baník Most - Frisco Sika Brno    57:68  (9:16, 33:30, 40:47)   série  0:3

Mistrovství ČR - Hradec Králové  6.5. - 8.5. 2011

1. kolo    Basket Slovanka - Frisco Sika Brno            79:67  (21:18, 39:30, 60:52)

2. kolo    Frisco Sika Brno - Sokol Hradec Králové     45:64  (14:13, 29:27, 34:48)

3.kolo     Frisco Sika Brno - USK Praha                    67:59  (19:15, 37:24, 47:44)

Tabulka

1. Sokol Hradec Králové 3 3 0 201:162 6
2. Basket Slovanka 3 2 1 218:206 5
3. Frisco Sika Brno 3 1 2 179:202 4
4. USK Praha 3 0 3 204:232 3

______________________________________________________________________________________

Mistrovství ČR mladších dorostenek - Hradec Králové  6.5. - 8.5. 2011

Pátek 6.5. 2011 v 18:45 hod, hala TJ Sokol, Hradec Králové

Basket Slovanka - Frisco Sika Brno 79:67 (21:18, 39:30, 60:52)

Extraliga mladší dorostenky, Mistrovství ČR, 1. kolo

Úvodní zápas turnaje se děvčatům nezdařil. Se soupeřem, který je porazil dvakrát v základní části měly skvělý začátek, vedly, ale soupeřky rychle náskok zlikvidovaly a šly do vedení. I přes enormní snahu ve 2.poločase se nepříznivý vývoj zápasu nepodařilo zvrátit a Slovance podlehly.

Tomáš Vencúrik, asistent trenéra Frisco Sika Brno: "Do prvního zápasu se Slovankou jsme vstoupili velmi dobře a skóre po 2. minutách hry bylo 2:8 v náš prospěch. V zápětí na to však přišla reakce trenéra soupeře ve formě oddechového času, což nás přibrzdilo a v konečném důsledku vůbec neprospělo. Slovanka začala pomalu stahovat náskok a 1. čtvrtinu vyhrála o 3 body. V 2. čtvrtině jsme nekoncentrovanou hrou v obraně umožnily soupeři zvýšit náskok a poločas jsme prohráli o 9 bodů. Během celého zápasu nám dělala problémy obrana podkošový hráček soupeře, což se nakonec ukázalo jako důležitý faktor našeho neúspěchu. V posledních minutách hry jsme se ještě pokusili zápas zdramatizovat, ale v tomto případě měla navrch neúspěšná střelba oproti bojovnosti dívek a zápas jsme prohráli rozdílem 12 bodů (79:67)."

Body Frisca:  Hošková Kamila 20, Adamová Gabriela 12, Havlíková Veronika 10, Křivánková Klára 9, Beránková Sarah 8, Mainclová Aneta 5, Mlčochová Petra 3, Junová Eliška 0.

střelba 3b.: 3/3:3/3

střelba 2b.: 29/29:22/22

TH: 23/12:26/14

chyby: 22:22

rozhodčí: Kapaňa Lukáš(1/1.5), Švancarová Lucie(1/2.5).

____________________________

Sobota 7.5. 2011 v 17:30 hod, hala TJ Sokol, Hradec Králové

Frisco Sika Brno - Sokol Hradec Králové 45:64  (14:13, 29:27, 34:48)

Extraliga mladší dorostenky, Mistrovství ČR, 2. kolo

Proti favoritovi celé sezóny navíc v domácím prostředí měly dorky ve druhém zápase velice těžkou úlohu. Prohra by znamenala konec šancí na titul. Děvčata opět začala skvěle, dokázaly svojí hrou zaskočit favoritky, do poločasu to bylo z jejich strany výborné představení. Po přestávce se však přestala dařit hra proti celoplošné obraně a Hradec zápas otočil ve své druhé vítězství. Po sobotě již bylo jasné, že Žabiny budou hrát v neděli "jen" o bronz.

Tomáš Vencúrik, asistent trenéra Frisco Sika Brno: "Zápas jsme začali mnohem lépe než HK, bohužel jsme si nedokázali vypracovat dostatečný náskok. Sportovní štěstěna v prvním poločase stála na straně HK, a když jsme zvýšili náskok na rozdíl 4-5 bodů přišli náhodné koše soupeře (doslova zahozené míče padli do koše) a poločas jsme vyhráli o 2 body. V 3. čtvrtině přišel obrat domácích, ze kterého jsme se již nestihli vzpamatovat. Soupeř začal agresivněji bránit a střídal osobní obranný systém se zónovým, s čím jsme si v útoku neuměli poradit. Z této obrany pramenily rychlé koše a my jsme nedokázali zastavit nejsilnější zbraň soupeře v podobě rychlého protiútoku. Za 10 minut v 3. čtvrtině jsme dali bohužel jen 5 bodů, naopak soupeř jejich nastřílel 21. S 5 body za čtvrtinu a celkově se 16 body nastřílenými za druhý poločas jsme nemohli pomýšlet na vítězství a zápas jsme prohráli o 19 bodů (45:64)."

trenérka Romana Ptáčková, Sokol Hradec Králové: "Frisco začalo své utkání mnohem lépe a my jsme v 1. čtvrtině tahali za kratší konec. Snížit se nám podařilo v posledních sekundách 1. části šťastnou trojkou Samkové (13:14). Další úsek hry byl naprosto vyrovnaný a po 2 čtvrtinách soupeř vedl rozdílem koše. V poločasové přestávce jsme si museli vysvětlit o co hrajeme a co musíme pro to udělat. Holkám to naštěstí došlo a 3. čtvrtinu odehrály v takovém nasazení, že Brno si nevědělo rady (21:5). Samozřejmě klíčem, k otočení výsledku a úspěchu v tomto utkání, byla obrana. Holky trochu sáhly do rezerv a celoplošnou osobní obranou, střídanou vytaženou zónou, soupeře nakonec udolaly. Rapidně se zlepšila hra podkošových hráček a to  také přispělo k důležitému vítězství, které nám zajistilo nejhůře stříbrné medaile." (web hradeckelvice.cz)

Body Frisca:  Havlíková Veronika 11, Hošková Kamila 9, Křivánková Klára 8, Adamová Gabriela 7, Beránková Sarah 6, Mainclová Aneta 2, Šimková Kateřina 2, Hašková Kateřina 0, Mlčochová Petra 0.

střelba 3b.: 2/2:5/5

střelba 2b.: 14/14:20/20

TH: 18/11:15/9

chyby: 16:21

rozhodčí: Kapaňa Lukáš(1.5/1), Kuřitka Pavel(2/1)

Mistrovství ČR  -  o  3. místo

Neděle 8.5. 2011 v 10:15 hod, hala TJ Sokol, Hradec Králové

Frisco Sika Brno - USK Praha 67:59  (19:15, 37:24, 47:44)

Extraliga mladší dorostenky, Mistrovství ČR, 3. kolo

Jako podle scénáře probíhaly nedělní zápasy Mistrovství ČR, úvodní zápas byl o celkové 3.místo a následovalo finále o titul MČR. Naše dorky bohužel nastoupily v tom úvodním a bylo jasné, že pokud porazí USK získají bronzové medaile. Děvčata naštěstí nepodlehla poraženecké náladě, dokázaly se skvěle motivovat, příkladně bojovaly a výsledkem byla výhra nad USK. Odměnou jim bylo získané 3. místo a  bronzové medaile. Ve finále pak Hradec porazil Slovanku a svoji letošní neporazitelnost završil ziskem titulu Mitryň ČR.

Tomáš Vencúrik, asistent trenéra Frisco Sika Brno: "Navzdory 2 porážkám jsme měli v posledním zápase stále možnost hrát o medaile, stejně jako náš soupeř z Prahy (též 2 prohry). V tomto zápase jsme se soustředili hlavně na obrannou fázi hry se snahou hrát rychlý protiútok, jako nejefektivnější zbraň proti zónovému obrannému systému soupeře. Do zápasu jsme vstoupili tou správnou nohou, zvolenou taktiku jsme dodrželi i ve 2. čtvrtině. Po prvním poločase jsme si vytvořili 13 bodový náskok. Ale věděli jsme, že to stále nemusí stačit na vítězství, což se i potvrdilo. Po přestávce dívky vypadly z tempa hry a 3. čtvrtina byla v našem podání opět kritickou (i v předchozím zápase) a USK stáhlo náskok na rozdíl 3 bodů. Po celý zápas jsme nedokázali ubránit střelbu soupeře po cloně na hráčku s míčem, z čehož jsme inkasovali i největší množství bodů. V poslední čtvrtině však dívky zabojovaly, sáhly na dno svých sil a porazily soupeře o 8 bodů (67:59), čímž získaly nakonec 3. místo na MČR mladších dorostenek."

body Frisca: Hošková Kamila 23, Adamová Gabriela 13, Havlíková Veronika 10, Beránková Sarah 8, Šimková Kateřina 5, Křivánková Klára 4, Mainclová Aneta 4.

střelba 3b.: 4/4:5/5

střelba 2b.: 20/20:19/19

TH: 20/15:9/6

chyby: 9:20

rozhodčí: Kuřitka Pavel(2/1), Švancarová Lucie(2/1.5)

Mistrovství ČR - finále

Neděle 8.5. 2011 v 12:30 hod, hala TJ Sokol, Hradec Králové

Sokol Hradec Králové - Basket Slovanka 61:50  (10:12, 33:25, 47:39)

trenérka Romana Ptáčková, Sokol Hradec Králové: "O titul se nakonec opravdu střetly dva nejlepší týmy extraligy, což potvrdily i dosavadní výsledky, jak v soutěži, tak na MČR. Slovanka je dobře složený tým s velkou silou v útoku a výbornou hrou v podkošovém prostoru. Tyto 2 velké zbraně bylo nutné otupit a nedat soupeři moc prostoru k tvořivé hře. Tlak na hráčku s míčem, zdvojování podkošových hráček dělalo Slovance velké problémy. Donutili jsme ji k většímu počtu ztrát a nepřesných střel. Útok z naší strany také nebyl stoprocentní. Nevycházel nám rychlý protiútok, tak, jak jsme zvyklí. I když jsme se často do přečíslení dostali, tak jsme pohořeli na finální přihrávce a nebo jsme z pod koše vůbec nedali. To, co se však nepodařilo v útoku, holky plně nahradily svým nasazením v obraně a doskakování. Výkon podkošových hráček v osobních soubojích šel na Mistrovství hodně nahoru. Celý tým perfektně zvládl obranný doskok a k tomu přidal spoustu získaných míčů v útočném doskakování. Po obětavém výkonu si holky, zcela po zásluze, mohly vychutnat obrovskou radost z vítězství." (web hradeckelvice.cz)

body: Nosková Tereza 15, Lachnitová Gabriela 12, Hojsáková Eliška 9, Kaňuková Michaela 9, Samková Barbora 8, Hrušková Anna 4, Andělová Andrea 2, Trnková Kateřina 2 - Severová Karolína 12, Opočenská Mariana 11, Pohunková Dominika 9, Prášková Michaela 7, Jandová Kristýna 4, Mircová Eliška 3, Brejchová Kateřina 2, Kracíková Tereza 2, Bulíčková Klára 0, Červenková Lucie 0, Vrabcová Mariana 0;

střelba 3b.: 5/5:1/1

střelba 2b.: 20/20:21/21

TH: 10/6:8/5

chyby: 16:14

rozhodčí: Matějek Ivor(1/1), Kapaňa Lukáš(1/1)

All stars turnaje

Mistrovství České republiky bylo odehrané na slušné úrovni a zajímavé především tím, že všechna utkání byla poměrně vyrovnaná a žádné neskončilo debaklem pro jednoho ze soupeřů. Pochvalu zaslouží rozhodčí, kteří nechávali hře volný průběh a zbytečně ji nekouskovali přerušováním, jak tomu bylo u starších.

Nejlepší střelkyní a zároveň MVP byla jednoznačně zvolená Tereza Vyoralová z USK Praha.

Nejlepší střelkyní z perimetru byla zvolena Helena Čechurová z USK Praha se 6 trojkovými zásahy.

Do All stars byly zvoleny Kamila Hošková (Frisco Sika Brno), Tereza Nosková, Barbora Samková (obě Hradec Králové), Dominika Pohunková a Mariana Opočenská (obě Basket Slovanka).

Tomáš Vencúrik, asistent trenéra Frisco Sika Brno: "Útočná fáze hry našeho družstva se během celého mistrovství opírala o 3 - 4 hráčky, což bylo málo. Tím pádem jsme nemohli odehrát vyrovnané utkání se silnějšími soupeři. Příčinou 3. místa byl i fakt, že některé hráčky, které nastoupily v zápasech, neměly důvěru ve své vlastní schopnosti. Tím se zbavovaly odpovědnosti a úkolů, které by si měly plnit na svých hráčských postech a jejich míra účasti na herním výkonu družstva byla minimální. Dívkám naopak nechyběly morálně-volní vlastnosti, jako touha po vítězství, odhodlání a bojovnost, ale ne pořád to stačí na vítězství v zápase. Přesto hodnotím vystoupení našeho týmu na MČR mladších dorostenek jako úspěšné, což potvrdil i zisk 3. místa!" :)

Foto zleva, MVP - Tereza Vyoralová, "3" - Helena Čechurová, All stars - Mariana Opočenská, Kamila Hošková, Tereza Nosková, Barbora Samková, Dominika Pohunková.