Basketbalistky BOTANKY vyhrály středoškolský pohár!

21.06.2012 22:38

Basketbalistky - studentky Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka na Botanické ulici v Brně se staly ve středu 20.června 2012 ve 14:00 hodin premiérovými vítězkami středoškolského Poháru ministra školství, mládeže a tělovýchovy. V tu chvíli předal Roman Hozák, z agentury Sport Bohemia, která měla celý projekt na starost, vítězný pohár do rukou kapitánky BOTANKY, Michaely Vackové. Kromě putovního poháru získaly vítězné basketbalistky poukaz na zájezd na OH do Londýna.

Středeční domácí vítězství 61:49 se ale v hale na Rosničce nerodilo lehce. Děvčata si přivezla z prvního finále ze Strakonic 19 bodový náskok, což mohlo svádět k lehkému odvetnému duelu. Strakonické soupeřky ale v žádném případě nepřijely do Brna jako odevzdané soupeřky. Ze Strakonic přicestovala s týmem i velmi početná skupina fanoušků, která je v průběhu celé utkání skvěle podporovala. Jasně navrch, co do počtu i hlasitosti však měli domácí fanoušci Botanky. Fanoušci, rodiče, spolužáci i jejich učitelé v modrých barvách gymnázia skvěle zaplnily Rosničku. Za podpory bubnů, trumpet a hlasivek vytvořili v této věkové kategorii nádhernou atmosféru srovnatelnou s euroligovým FF z roku 2006. A v takové atmosféře se neprohrává.

Odvetný zápas opět přenášela v přímém přenosu České televize, která byla partnerem celého projektu mládežnický basketbal. Tento počin jednoznačně posouvá mládežnický basketbal dopředu. Jen doufejme, že tato skvělá iniciativa bude příští rok pokračovat. Slavností událost ještě umocnila skvěle naživo zpívaná Česká hymna, jak jinak studentkou 3.ročníku SG, Hanou Hrubešovou. Následný čestný rozkok provedl člen zastupitelstva JMK, ing.Dufek. A pak už se šlo naostro.

Středa 20.června 2012, 12:00 hod, Brno, hala Rosnička

Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka Brno  -  Gymnázium Strakonice  61:49 (13:12, 22:28, 40:45)

Velké finále středoškolské ligy - 2.zápas

Trenéři obou týmů nasadily do úvodu utkání své nejlepší pětice, bílé Gymnázium Strakonice (Paroubková, Fialová, Jozová, Kuncipálová Katka a Svobodová. Domácí, modrá Botanka (Beránková, Hošková, Vacková, Křivánková a Mainclová). Na domácí děvčatech byla od počátku znát nervozita, snad z plné haly, velkého vedra, ČT a očekávaného trimfu nehrála v úvodu utkání svoji hru. Botanka šla po koši Anety Mainclové do vedení 2:0. První body za hosty si připsala Šárka Jozová. Vedení 5:2 Botanka dlouho neudržela, přišlo několik technických chyb a rázem byly Strakonice ve vedení 8:5. Trenér Richard Fousek reagoval střídáním, přišla Terka LančováRadkou Brhelovou. Druhá polovina úvodní čtvrtiny přece jen patřila domácím, prosadily se obě střídající basketbalistky. 1.čtvrtinu vyhrála Botanka těsně 13:12. Hru hráček v modrých dresech však stále provázelo hodně nepřesností ve hře dopředu (7 ztrát), v obraně naopak nedůrazem pod vlastním košem pouštěly hosty do snadných zakončení. Stejný obraz hry sledovali diváci i ve 2.čtvrtině. Trojka Svobodové poslala do vedení Strakonice 19:17. Přišel time-out domácího trenéra Fouska. Ten důrazně vytýkal hráčkám malou bojovnost, snahu hrát do koše a rychlý protiútok. Nejlepší hráčka hostí, Šárka Jozová se stále úspěšně prosazovala (21:19). První trojku Botanky vstřelila Radka Brhelová a Brno vedlo 22:21. Pak ale domácí hráčky 3 minuty nedokázaly skórovat, hosté šnůrou 7:0 získali vedení do poločasu 28:22. Strakonice vyhrály 2.čtvrtinu 16:9. Poločasovou přestávku s rozhovory vyplnilo vystoupení týmu roztleskávaček Tigers Cheerleaders Brno, za účasti studentek SG, Katky Štouračové a Barbory Cendelínové. Radka Brhelová v poločasovém rozhovoru odhalila chyby vlastního týmu a důvod nepříznivého skóre. Trenér Fousek opět zdůraznil, kde se děvčata musí zlepšit a šlo se do druhého poločasu. Do 3.čtvrtiny vstoupily opět elitní pětice obou gymnázií. Šárka Jozová zvýšila na 30:22 ve prospěch hostů. Sára Beránková kontrovala přesnou střelou z perimetru a snížila na 25:30. Když už se Botanka dostala do rychlého brejku přišlo technické porušení pravidel a ztráta míče. V průběhu celého utkání převažovala velká bojovnost, mnohdy však na úkor basketbalu. Oba týmy zakončily přesnou střelou z perimetru, Strakonice stále vedly 33:30. Bojovnice Kamča Hošková bojovala pod útočným košem a sbírala body z TH. Klára Křivánková po dlouhé době získala Botance vedení 36:35. Rozhodující brněnský obrat to však ještě nebyl, neboť Strakonice do konce 3.čtvrtiny znovu získaly vedení, po trojkách Fialové a Jozové s klaksonem. Po 3.čtvrtině 45:40 pro Strakonice, Jozová 17 bodů, Hošková a Beránková shodně po 7 bodech. Do poslední čtvrtiny nastoupila Botanka s úkolem vyhrát i poslední duel sezóny pro domácí fanoušky. Vedení Strakonic 47:40 zastavily až střely Kláry Křivánkové. V závěrečné čtvrtině se již začala projevovat kvalitnější lavička Botanky, která začala stahovat vedení hostů. Trenér Strakonic, Milan Janda při time-outu burcoval své svěřenkyně, aby ještě zkusily malý zázrak. Poslední 5 minutovka patřila už jednoznačně Botance, ta dala 16 bodů, Strakonice pouze 2 body. Začala to Kamča únikem přes celé hřiště. Trojka Sáry už získala pro domácí vedení 49:47. V průběhu celého utkání rozhodčí Matějek a Večeřa připustili hodně tvrdou hru a tak jsme v závěru viděli i několik ostrých zákroků. Naštěstí to naše děvčata ustály bez zranění. V závěru již bylo jasné, kdo zvítězí a tak oba trenéři poslali do hry i hráčky z lavičky. V poslední minutě Rosnička vestoje aplaudovala domácím basketbalistkám, konečné skóre uzavřela trojka Terky Lančové. Botanka zvítězila i v odvetném finálovém duelu 61:49. Během účasti ve středoškolském poháru nepoznaly děvčata hořkost porážky a zakončily titulem parádní sezónu brněnských basketbalistek. Brněnské Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka se stalo premiérovým vítězem Poháru ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Zlaté medaile předala děvčatům i reprezentantka Romana Hejdová, též bývalá studentka SG. Jeho ředitel PaedDr. Vratislav Bartůšek převzal poukaz na zájezd do Londýna na LOH!

Body Botanka: Hošková 16, Křivánková 12, Beránková 10( 2 trojky) Brhelová 7(1 trojka), Lančová 5(1 trojka), Mlčochová a Mainclová 4, Vacková 3(1 trojka)

Body Strakonice: Jozová 17(1 trojka), Paroubková 9, K. Kuncipálová  Katka 8, Fialová 7(1 trojka), Svobodová 5(1 trojka), Kuncipálová Hana 3(1 trojka).

Fauly: 12 - 17.

Trestné hody: 12/16 - 3/4

Trojky: 15/5 - 11/4

Doskoky 41 - 26