Historie  Žabin

    

                                       Stručná historie klubu

 

 

Sport a tělovýchova má v Žabovřeskách dlouholetou tradici. Již v roce 1898 byl založen v Žabovřeskách Sokol. Cvičilo se v hostinci pana Kozáka. Až v roce 1910 získal Sokol odpovídající tělocvičnu v měšťanské škole na dnešní Sirotkově ulici, kterou si vybavil nářadím.

V roce 1951 získaly ženy Brna titul mistryň ČSR. Trénovalo se v nevyhovujících podmínkách, ve školní tělocvičně v Brně - Táboře. Utkání 1.ligy dorostenců se hrávala ve škole na Botanické ulici. Až výstavbou nového sídliště získali basketbalisté vyhovující tělocvičnu na nám. Svornosti. Pro basketbal měli k dispizici antukové letní hřiště Pod lesem, které si zmodernizovali a bylo zde zřízeno i umělé osvětlení. Ve staré sauně si vybudovali klubovnu, šatny a sociální zařízení včetně kanalizace. Klub byl několikrát přejmenován. Ze skromných podmínek se postupně modernizoval. Sekretariát byl několikrát přestěhován – Minská 53, Májovského nám. V budově restaurace a vinárny Rosnička byla klubovna , kde byly uloženy archivní materiály z minulé doby.

V období 70.let byla v „akci Z“ postavena na hřišti Pod lesem nová budova šaten a sauny. V těsném sousedství hřiště Pod lesem byla po dlouhých přípravách a projednáváních rozestavěna sportovní hala, sen našich předchůdců.                                                                 

Po listopadu 1989 nastaly v celé společnosti zásadní změny. V oblasti tělovýchovy to bylo např. znovuobnovení Sokola v roce 1990. ČSTV, hlavní investor stavby sportovní haly podmínil její dostavbu a předání organizaci, která spadala pod ČSTV, tím byl existující TJ Sokol Brno - Žabovřesky (ČSTV).   

Nejlepší současný český basketbalový klub založili v roce 1993 trenér Jan Bobrovský a manažer Jiří Hamza s cílem navázat na slavné údobí brněnského basketbalu z roku 1951, kdy BK Žabovřesky získal první mistrovský titul. Tento odvážný záměr se jim podařilo uskutečnit překvapivě rychle. V premiérové sezoně mezi českou elitou si družstvo pod názvem BK Drakr počínalo nadmíru dobře, obsadilo třetí pozici a vedení ihned vyhlásilo atak na mety nejvyšší. Základem úspěchu bylo, že se oběma zakladatelům podařilo v krátké době získat ty nejlepší české hráčky. Ve zkušeném brněnském týmu se od té doby tradičně objevují jak české juniorské a seniorské reprezentantky, tak i vhodné kvalitní zahraniční posily.  

Před sezonou 1995/96 přišla do Brna zkušená reprezentantka Irma Valová a litevská rozehrávačka Loreta Berukstieneová. Obě se rychle staly vůdčími postavami nadcházejících let. V této sezoně také oplatilo Brno pražskému USK finálovou prohru z předešlé sezony a poprvé se usadilo na domácím trůnu. Od té doby už na nejvyšší stupínek nikoho nepustilo. V roce 1997 získal tým z brněnské čtvrti Žabovřesky silného sponzora, a to plzeňský pivovar Gambrinus. Od té doby slaví tým pravidelně mistrovské tituly a dělá čest českému basketbalu v Evropě. Do závěrečného turnaje prestižní Evropské ligy, tedy do Final Four, se probojoval již šestkrát. V roce 2006 v Brně si připsal vysněné prvenství. Také v roce 2008 pořádalo Brno Final Four. Tým probojoval až do finále, tentokráte však dosál "jen" na stříbrné medajle. 

Brněnské basketbalistky také drží ojedinělý rekord 256 vítězství v řadě v domácí nejvyšší soutěži. Tato pozoruhodná devítiletá šňůra trvala od 7. února 1998 do 10. února 2007 a ohraničily ji dvě porážky od svého dlouhodobě největšího rivala, basketbalistek USK Praha.

Za 16 let novodobé historie prošla oddílem řada skvělých basketbalistek. Nad tyto skvělé hráčky vyčnívaly dvě osobnosti, které by zasloužily vstup do „Síně slávy“ tohoto oddílu. První hvězdou byla Loreta Berukstieneová, litevská rozehrávačka, hráčka s přirozenou vůdčí schopností pozvedla tým na vysvěný vrchol. Na její schopnosti později navázala Romana Hamzová (roz. Janálová). Reprezentační rozehrávačka, neúnavná bojovnice a skvělá dirigentka dokázala Žabiny dostat mnohokrát do FF Euroligy a na domácí trůn! V roce 1983 získala na ME stříbrnou medaily. Po narození Elišky ještě stihla 5.místo na olympiádě v Aténách. Pak už zvítězila jasně rodina. Vystudovala biologii a tělocvik v Hradci Králové a speciální pedagogiku na Masarykově univerzitě. K Elišce, přibyli ještě Jirka, Maruška a nejmladší Pepík.

       

   Loreta Berukstiene      Romana Hamzová          Jiří Hamza              Vítěz Euroligy 2006

 

  

                        Romana vyměnila basketbal za rodinný život

 

Rok vzniku:

1993

Poprvé v 1. lize:

sezona 1993/1994

Klubové barvy:

zelená, bílá

Vývoj názvu:

SK Žabovřesky, Drakr Brno, IMOS Žabovřesky, IMOS Gambrinus Žabovřesky, Gambrinus Brno - Žabovřesky, Gambrinus BVV Brno, Gambrinus JME Brno, Gambrinus SIKA Brno, Frisco Sika Brno, BK IMOS Brno

Úspěchy v 1. lize:

14 x Mistr ČR v letech 1996 - 2008 (13.titulů v řadě), 2010
2. místo v roce 1995, 2009, 2011, 2012
3. místo v roce 1994

Úspěchy v ČP:

14 x vítěz Českého poháru v letech 1996 - 2009

Mezinárodní úspěchy:

1. místo - Euroleague 2006
2. místo - Euroleague 2005 a 2008
3. místo - Euroleague 2000 a 2003
4. místo - Euroleague 2001 a 2004

 

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena Dorkybrno - Žabiny